mixxt

Zarejestruj się!

Witaj w mixxt!

Światowy Dzień Reumatyzmu

Światowy Dzień Reumatyzmu

 
 

  logo Swiatowego Dnia reumatyzmu

ŚWIATOWY DZIEŃ  REUMATYZMU

 

(World Arthritis Day)

12 października 2017

pod hasłem:

don't delay

 

oficjalny symbol polskiej edycji to:

 kasztan 

  ...bo kształtem przypomina staw, ale kłujący i bolesny w dotyku - jak staw reumatyczny

  

 Symbolem solidarności z nami jest zielona kokardka. 

 

kokardka 

12 października, w dniach przed i po tej dacie odbywały się w całej Polsce obchody Światowego Dnia Reumatyzmu. Najczęsciej konferencje, wykłady, spotkania z chorymi, wspólne wyjście o teatru, a nawet grzybobranie.

 Swiatowy Dzień Reumatyzmu w Radiu Rzeszów Ruematyzm.mp3

 12 października 2016

  pod hasłem:

"Przyszłość w Twoich rękach. Przejdź do działania" 

Åwiatowy DzieÅ Reumatyzmu

 Video z wybranymi opowieściami z nadesłanych na #WADStory2016 zostało zaprezentowane na konferencji EULAR w Brukseli 12 października 2016 i jest dostępne na YouTube (w wersji angielskiej): https://www.youtube.com/watch?v=I56oMBce-7w

Warszawa

 WykladyWywiad z najstarsza modelkaNa badaniachnasze stoisko

W ramach obchodów na Spartańskiej odbywały się wykłady, badania sprawności psycho-fizycznej kiermasz

Zobacz szczegółowy program obchodów: http://dzienreumatyzmu.pl/node/24

 

Rzeszów

w przychodniz bialym personelemw szpitalu

Koło Podkarpackie SRiiS zorganizowała spotania na terenie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2
im. Św. Jadwigi Królowej,.Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego, ZOZ nr 2, Przychodni Specjalistycznej Nr 1, SP ZOZ MSWiA.

Zbąszyń

Wielkopolskie Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków "WAMO" z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu zorganizowało grzybobranie z ogniskiem w Puszczy Noteckiej.

 WAMO w Puszczy NoteckiejWAMO na grzybach w PilceWAMO przy ogniskuWAMO posilek pod chmurka

 2015

Przybij piątkę na Światowy Dzień Reumatyzmu

piątka Weź udział w podnoszeniu świadomości społecznej o chorobach reumatycznych. Napisz na dłoni imię osoby, którą chcesz włączyć do akcji i zrób zdjęcie w geście przybijania piątki. Umieść zdjęcie w Internecie. Możesz to zrobić na 2 sposoby:
1) Jeżeli korzystasz z Twittera lub Instagramu umieść zdjęcie ze swoim wpisem dlaczego to robisz, opatrując wpis hashtagiem #WADHigh5 i nazwą użytkownika, którego zapraszasz do udziału w akcji,
2) Jeżeli nie korzystasz z Twittera lub Instagramu wstaw swoje zdjęcie na stronie http://www.worldarthritisday.org/our-campaign#upload , wpisując swoje imię i nazwisko oraz e-mail, a następnie po wybraniu zdjęcia do wstawienia wpisz w ramce poniżej krótki komentarz dlaczego bierzesz udział w tej akcji (najlepiej również po angielsku), przyciśnij przycisk Upload your High5 i gotowe. Swoje zdjęcie zobaczysz wraz z innymi w galerii.

 Świętowaliśmy na Spartańskiej

9 października 2015 r. święto w Instytucie: wykłady, kiermasz, nagrody.

wejscie przed wejsciem

stoiska wyklad nagrody nagrody

w Zbąszyniu

Z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu Stowarzyszenie Reumatyków w Zbąszyniu "WAMO"  zorganizowało zabawę taneczną dla swoich członków.
W zabawie uczestniczyło 50 osób. Przy muzyce zapomnieliśmy o bólu który towarzyszy nam na co dzień w chorobie reumatycznej.

w Zbaszyniu w Zbaszyniu w Zbaszyniu w Zbaszyniu w Zbaszyniu w Zbaszyniu

 

w Częstochowie

 Obchody Światowego Dnia Reumatyzmu Częstochowskie Stowarzyszenie Reumatyków i Ich Sympatyków rozpoczęło spędzając wspólny wieczór 11 października na spektaklu Teatru Kamienica pt."Intryga". Podczas dwóch  godzin przedstawienia ślędząc zawiłości kryminalnej intrygi "zapomnieliśmy" o chorobie i dolegliwościach. Przed wejściem oczywiście "przybiliśmy piątkę" dla reumatyzmu. Następnie 15 października na naszym comiesięcznym spotkaniu kolejny raz poszerzaliśmy naszą wiedzę, goszcząc Panią Małgorzatę Jędrzejczyk-Komar - lekarkę dermatologa, z wykładem na temat zmian skórnych w chorobach stawowych

w teatrze w Czestochowie w Czestochowie w Czestochowie

w Warszawie

pod Palacem18 października na ulice Warszawy wyjechał zabytkowy tramwaj, w którym członkowie stowarzyszeń zapraszali na przejazd do stacji "Reumatyzm".

W namiocie rozstawionym na Placu Defilad czekali reumatolodzy i udzielali bezpłatnych konsultacji.

w tramwaju 

namiot

O chorobach reumatycznych i akcji do ojejrzenia w "Panoramie": obejrzyj w "Panoramie"

 

TAK BYŁO

12 października 2014 

pod hasłem: 

"Żyjmy lepiej, starzejmy się pogodnie"

Poparliśmy ideę Światowego Dnia Reumatyzmu poprzez swoje konto na facebooku lu: http://thndr.it/1CIzFcd

 Tradycyjnie Instytut Reumatologii organizował wykłady i kiermasz dla chorych - http://www.dzienreumatyzmu.pl/node/24

12 października 2013

pod hasłem:

"Żyjmy lepiej, starzejmy się pogodnie"

 

 Warszawa 

11 października 2013 w godz. 9:30 - 14:00 w Instytucie Reumatologii w Warszawie odbyło się wykłady dla chorych i ich najbliższych oraz kiermasz. Nas kiermaszu swoją ofertę przedstawiły nasze stowarzyszenia Koło Warszawskie Stowarzyszenia reumatyków i ich Sympatyków, Stowarzyszenie Chorych na ZZSK i osób ich wspierających oraz Stowarzyszenie "3majmy się razem". Reportaż z Instytutu został pokazany w Kurierze Warszawy i Mazowsza. Patronat nad obchodami objął marszałek województwa mazowieckiego.

Impreza w Instytucie została poprzedzona konferencją prasową w Centrum Prasowym.

         

Na stronie www.dzienreumatyzmu.pl  zostały opublikowane wideoporadniki dla chorych na schorzenia reumatyczne.

Sopot

W dniu 12 października br. w holu balneologii Wojewódzkiego Zesppłu Reumatologicznego w Sopocie Pomorskie Stowarzyszenie Osób z Chorobami Reumatologicznymi zorganizowało dla pacjentów szpitala oraz swoich członków różne atrakcje. Były to: występ artystyczny dzieci z oddziałów pediatrycznych WZR, prezentacja filmu "Moje życie z chorobą" oraz spotkanie z reumatologiem dr Jarosławem Marcinkiewiczem. Lekarz wyjaśnił niektóre problemy związane z RZS-em i odpowiadał na pytania pacjentów..
Potem pacjenci i członkowie kupowali losy w loterii fantowej, którą stowarzyszenie zorganizowało. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na zakup materiałów na zajęcia plastyczne dla oddziałów pediatrycznych. Członkowie stowarzyszenia zorganizowali skromny poczęstunek.

Spotkanie miało charakter artystyczno-edukacyjo-integracyjny.
      
 
Częstochowa
 
Z okazji Swiatowego Dnia Reumatyzmuw dniu 18.10 Częstochowskie Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków zaprosiło dr n. med. specjalistę reumatologa Tomasza Janusika. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu  na temat współczesnych metod leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Po wykładzie pan Doktor bardzo chętnie odpowiadał na nurtujące chorych pytania.
     

 

12 października 2012

pod hasłem:
 
RUCH  USPRAWNIA (Move to Improve)
Razem ze wszystkimi w Europie i na świecie tworzymy obraz przedstawiający
100 tysięcy osób pozdrawiających się z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu. 

Wstawiać zdjęcia na stronę www.worldarthritisday.org można jeszcze po 12 października br. Zdjęcia opublikowane do 15 września biorą udział w tworzeniu superobrazu. Superobraz  do wykorzystania w obchodach Światowego Dnia Reumatyzmu. 

więcej na www.worldarthritisday.org/waving - wersja polska po wyborze języka w górnym prawym rogu strony

 

 

 

Więcej informacji tutaj:

http://ref.mixxt.pl/networks/forum/thread.79287

Kolejny rok zielone kokardki pojawiły się tam, gdzie byliśmy  

Warszawa 

Honorowy patronat nad obchodami Światowego Dnia Reumatyzmu objęła Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz.

W Instytucie Reumatologii w godzinach 10:00 - 15:00 odbyły się wykłady dla chorych, kiermasz z ofertą stowarzyszeń i sprzętem rehabilitacyjnym, spotkania z ekspertami, konferencja prasowa, dla chętnych propozycja zajęć z nordic walking i z taśmami lateksowymi.

Każdy z uczestników otrzymał zieloną kokardkę wykonana przez dzieci z Kliniki Reumatologii Wieku Rozwojowego

 

 

  Opole        

 

W tym dniu członkowie Stowarzyszenia "Milenium" spotkali się z mieszkańcami Opolszczyzny w centralnym punkcie Opola, w pobliżu pomnika "Opolska Nike" oraz w Poradniach Reumatologicznych. W przygotowanych plakatach i ulotkach informowaliśmy, że na choroby reumatyczne chorują dzieci, młodzież, osoby aktywne zawodowo i osoby starsze.

Zwróciliśmy uwagę, że skala problemu jest bardzo duża, bo choroby reumatyczne dotykają 103 mln Europejczyków w tym 9 mln Polaków czyli choruje co 5 Polak. Mamy 75 tys. osób niepełnosprawnych w Polsce  z orzeczoną niezdolnością do pracy z powodu chorób reumatycznych. Tym przemilczanym problemem społecznym zainteresowało się "Radio Plus", które odwiedziło nasze stoisko.

Przechodnie z zaciekawieniem zatrzymywali się, czytali nasze plakaty i ulotki. Jednak najbardziej byli zainteresowani Poradnikiem dla chorych reumatycznie i magazynem „Złoty Środek". Opolanie opowiadali nam o swoich kłopotach zdrowotnych, wszyscy zgodnie narzekali na długie kolejki do lekarzy specjalistów.

Tradycyjnie, na znak solidarności z chorymi reumatycznie przypinaliśmy zielone kokardki. Pogoda na szczęście nie zawiodła, było słonecznie, więc humory dopisywały. Promienne uśmiechy na twarzach członków Stowarzyszenia, były skutecznym magnesem przyciągającym przechodniów do stolika. Wszystkie materiały edukacyjne rozeszły się jak „świeże bułeczki". Nawet kasztany pełniące rolę rekwizytów - symbolizowały bolące stawy- znalazły swoich amatorów, którzy stwierdzili, że chcą nosić je w kieszeniach, bo mają moc uzdrawiającą....... 

    Sopot

Z okazji corocznego święta nasze Stowarzyszenie zorganizowało w dniu 13 października br. spotkanie integracyjno- rehabilitacyjne dla swoich członków. Jest to święto szczególne bo nam wyjątkowo bliskie.

W tym dniu przypinaliśmy sobie nawzajem zielone kokardki, które od ubiegłego roku REF, którego członkiem jesteśmy, przyjął jako znak rozpoznawczy dla zapalnych i przewlekłych chorób reumatycznych.

 Spotkanie obfitowało w pokarm dla ducha i dla ciała. Rozpoczęła je aktorka Mira Kieniewicz – Kopcińska spektaklem słowno-muzycznym pt.: „JESIENNE KOLORY”. Dowcipne teksty i melancholijne piosenki wprowadziły nas w świat daleki od bólu i codzienności. Herbatka i ciasto smakowały lepiej niż jedzone samotnie w domu. Potem przenieśliśmy się na długi czas w zupełnie inny świat.

Specjalnie dla nas odbył się koncert relaksacyjny ”DŹWIĘKI I RELAKS” na gongi, misy akustyczne, skrzypce i śpiew przez konchę. Koncert ten wykonała dla nas artysta muzyk Iwona Jędruch. Później mieliśmy możliwość pojedyńczego doświadczenia odbioru dźwięków misy akustycznej. Koncert ten stanowił dla nas niezwykle pozytywne doświadczenie.

 Spotkanie zakończyliśmy poczęstunkiem, który wzmocnił również nasze siły witalne. Zadowoleni i pełni wrażeń rozeszliśmy sie do domów dziękując naszemu Darczyńcy- FUNDACJI ENERGA, dzięki któremu nasze spotkanie integracyjne mogło mieć taki charakter.

  

Kielce

12 października każdego roku przypada Światowy Dzień Reumatyka. Świętokrzyskie Stowarzyszenie Reumatyków i Sympatyków „ARNIKA” zorganizowało spotkanie swoich członków z dr Cezarym Struzikiem, lekarzem reumatologiem, honorowym członkiem Stowarzyszenia, który zawsze potrafi znaleźć czas, by spotkać się z chorymi na tego typu choroby. 

Odbyło się ono w przyjacielskiej atmosferze i dotyczyło spraw ludzi chorych reumatycznie. Zaproszony gość udzielał odpowiedzi na zadawane pytania dotyczące ich indywidualnych problemów w chorobie jak i życiu osobistym.

W podziękowaniu za aktywne wspieranie chorych reumatycznie, dr Cezary Struzik otrzymał wiązankę kwiatów.

Spotkanie odbyło się w Klubie Seniora, przy ul. Św. Stanisława Kostki, lokalu który jest Stowarzyszeniu użyczany przez kielecki MOPR.


MOJE  ŻYCIOWE  MOTTO”

Powiedziała mi Misia — napisz Tadeusz 
coś na dzisiaj.
Na dwunasty dziesiątego, który jest
Światowym Dniem Reumatyka Chorego. 

 Łatwo powiedzieć napisz - trudniej ubrać w słowa,  
to, co wciąż mnie boli i jeszcze uśmiech zachować.

 Że co - że ręka, że noga, że biodro, że szyja,
a kogóż to obchodzi choroba czyjaś.

Nie będę więc zbytnio szermował słowem,
powiem Wam moje motto życiowe:

 


       „TO NIC, ŻE JESTEŚ CHORY.
  TO NIC, ŻE CHOROBA CIĘ ZMIENIA,
 PATRZ RADOŚNIE NA ŻYCIE, I NA TO - 
ILE MASZ JESZCZE W TYM ŻYCIU DO ZROBIENIA”.

 

Tadeusz Przyborowski

 

    Częstochowa

Jak co roku 12 października przypada  Światowy Dzień Reumatyzmu. Obchody tego dnia Częstochowskie Stowarzyszenie  Reumatyków i Ich Sympatyków rozpoczęło już 11 października podczas  występu Kabaretu Moralnego Niepokoju w klubie Politechnik. Wieczór wypełniony śmiechem do łez zapewnili nam rewelacyjni artyści niedoścignieni w swoich tekstach, minach i gestach. Była to kolejna impreza, w której mogliśmy uczestniczyć dzięki dofinansowaniu z MOPS.

Natomiast 12 spotkaliśmy się w sali świetlicy szpitala. W pierwszej części  zebrania  dr nauk medycznych Jerzy Zajdel - specjalista reumatolog pogłębił naszą wiedzę o lekach stosowanych w schorzeniach reumatycznych, a następnie dr Anna Zajdel - specjalista chorób płuc, przybliżyła nam problem gruźlicy, jej powiązań z chorobami reumatycznymi w tym z leczeniem biologicznym. Drugą, mniej oficjalną część spotkania wypełniły rozmowy przy kawie i słodkim poczęstunku.

     

 Zbąszyń 

Z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu zarząd Koła WAMO zaprosił członków do Leśniczówki EMAUS w Stefanowicach na „Święto pieczonego ziemniaka przy ognisku z grillowana kiełbaską"

 

        

 

TAK BYŁO

 

12 października 2011

 

12 października zielone kokardki pojawiły się tam, gdzie byliśmy.

 

W stowarzyszeniach do końca października  prowadziliśmy akcję zbierania podpisów pod petycją do Ministra Zdrowia w sprawie wpisania zapalnych chorób reumatycznych na listę chorób przewlekłych - pozwoli to lekarzom na wypisywanie podstawowych leków na "P" na recepcie.  Zebraliśmy 8591 podpisow.

      

 15 marca 2012 r. w czasie spotkania eksperckiej grupy roboczej "Dialog dla zdrowia" powołanej przez organizacje reprezentujące chorych na choroby przewlekłe: reumatyczne, nowotworowe, cukrzycę, choroby rzadkie prezes Federacji "REF" Jakub Górecki wręczył petycję wraz z podpisami wiceministrowi zdrowia Cezaremu Rzemkowi.

      

W Instytucie Reumatologii w Warszawie 12 października w godzinach 9:00 - 15:00 odbyły się kiermasz i wykłady dla chorych i ich najbliższych, dla mediów - briefing. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła małżonka prezydenta RP Pani Anna Komorowska. Zobacz szczegóły:

  

 W Gdyni w dniach 5 - 27 pażdziernika wystawa prac małych pacjentów Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego.  

 

    5 pażdziernika w Instytucie Reumatologii w Warszawie (ul. Spartańska 1) z okazji 60-lecia Instytutu i Światowego Dnia Reumatyzmu została otwarta europejska wystawa fotograficzna EULAR PARE "Dokonując cudów" ("Working Wonders"), przedstawiająca aktywności zawodowe i pasje chorych na schorzenia reumatyczne. Wystawa jest prezentowana w różnych krajach, wędrówkę po Europie rozpoczęła w Parlamencie Europejskim 12 pażdziernika 2009 r. Wystawa w Warszawie została zamknięta 17 pażdziernika br.

 

 Napisali o nas i nie tylko po 12 października - "prasówka" przygotowana przez Stowarzyszenie "3majmy się razem". Dziękujemy!:

         
 
   
 
   
 
     
 
 
 
 

 Oficjalna strona obchodów (ang.):

                http://www.worldarthritisday.org/show-your-support#

Strona będzie dostępna aż do kolejnego Światowego Dnia Reumatyzmu z nowymi informacjami, propozycjami kolejnych aktywności miesiąca, poradami itp.

  

Dostępna również w języku polskim po wybraniu języka w górnym prawym roku. A w niej galeria prac konkursu fotograficznego, aktywność miesiąca (w tym miesiącu jazda na rowerze: od tradycyjnego po stacjonarny), porady, komentarze itp. Również i Ty możesz podzielić się tam swoim doświadczeniem. Zapraszamy!

  12 października ogłoszono laureatów zdjęć do kalendarza na 2012 r. Zdjęcia na pierwszej stronie galerii.

 

 

 

 


 

 


 

 

TagsTagi: Ruch usprawnia, WAD, petycja do ministra zdrowia, starzejmy się pogodnie, ŚDzR, Światowy dzień reumatyzmu, żyjmy lepiej

Ostatnia aktualizacja: Jolanta Grygielska, 13.11.2017

Logowanie

Nie należysz do tej społeczności?

Alternatywne logowanie

Użyj swojego konta z innego serwisu

Informacje o serwisie

 • Szukaj:

 • Nazwa serwisu

  REF
  Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Reumatyków

 • Właściciel serwisu

  Krzysztof Kucharski

 • Utworzono dnia

  23.05.2010

 • Użytkownicy

  15

 • Język

  polski